Najliczniejszą grupą zwiedzających była młodzież. Zarówno najmłodsi uczniowie podstawówek, jak i starsi, z gimnazjów i szkół średnich, wykazali duże zainteresowanie tegoroczną edycją. Nie zabrakło również studentów, mieszkańców regionu, oraz osób, które przyjechały z daleka, aby móc zobaczyć „od kuchni” jak działa elektrownia. Elektrownia Opole to jeden z największych pracodawców w regionie, a branża energetyczna i możliwość zdobycia wiedzy na temat tego, w jaki sposób powstaje prąd, jest dla wielu sporą atrakcją.

Tematem przewodnim tegorocznych Dni Otwartych był obchodzony przez Elektrownię Opole jubileusz 25-lecia synchronizacji I bloku elektrowni z Polskim Systemem Elektroenergetycznym. Dla przypomnienia stało to się 23 lutego 1993 roku. – Bardzo się cieszę, że zainteresowanie naszym zakładem z biegiem lat nie maleje. Jest to ważne, szczególnie, że obchodzimy w tym roku jubileusz 25-lecia uruchomienia Elektrowni Opole. To ważne, że możemy obchodzić go wspólnie z mieszkańcami regionu. Wszyscy nasi goście szczegółowo poznali proces wytwarzania energii elektrycznej wraz z aspektami dotyczącymi ochrony środowiska oraz bezpieczeństwa pracy. Przygotowaliśmy również wiele ciekawych informacji z historii budowy, uruchomienia i bieżącego funkcjonowania Elektrowni Opole – mówi Bernard Ptaszyński, dyrektor PGE GiEK O. Elektrownia Opole.

Wycieczki po Elektrowni Opole oprowadzali dobrze przygotowani przewodnicy, którzy odpowiadali nawet na bardzo trudne i szczegółowe pytania zwiedzających. Dotyczyły one nie tylko infrastruktury i produkcji energii, ale również specyfiki pracy, rynku energii w Polsce i na świecie czy sposobów pozyskiwania surowców energetycznych. Natomiast młodsi częściej pytali o wysokość komina oraz możliwości podjęcia pracy w elektrowni. Wejście każdej grupy na teren Elektrowni Opole poprzedzone było prelekcją, dotyczącą funkcjonowania zakładu.

elopole_site