„Swornica” to jeden z najlepiej zorganizowanych klubów w województwie opolskim. Wsparcie lokalnych projektów sportowych jest wyrazem naszego zaangażowania w rozwój lokalnych społeczności. Bardzo ważna jest dla nas promocja aktywności fizycznej szczególnie wśród najmłodszych. Dzięki wsparciu naszej spółki, do której należy opolska elektrownia, kolejne roczniki utalentowanej młodzieży będą podnosić swoje umiejętności piłkarskie – mówi Mirosław Pietrucha, dyrektor Elektrowni Opole.

LZS „Swornica” Czarnowąsy funkcjonuje od 1946 roku. W klubie trenuje 120 dzieci z Opola, w różnych grupach wiekowych. Zawodnicy mają zapewnioną fachową opiekę i certyfikowanych trenerów. Stale poprawiamy naszą bazę sportową. Ze spółką PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna współpracujemy już od kilku lat. Wcześniej współpracowaliśmy z Elektrownią Opole i zawsze mogliśmy liczyć na naszego partnera. Serdecznie za to dziękujemy – powiedział Krzysztof Kantorski, prezes klubu LZS „Swornica Czarnowąsy”.

PGE GiEK z opolskim klubem współpracuje od 2021 roku. W poprzednich latach, w ramach realizowanych projektów, odbywały się szkolenia dzieci i młodzieży, których celem było propagowanie zdrowego stylu życia, zagospodarowywanie wolnego czasu w sposób zorganizowany i zgodny z ideą krzewienia kultury fizycznej oraz pomoc rodzinom o niskim standardzie życia. Ponadto młodzi zawodnicy LZS-u biorą udział w rozgrywkach organizowanych przez Opolski Związek Piłki Nożnej. Prowadzona jest też szkółka piłkarska dla dziewcząt i chłopców z klas I-III Publicznej Szkoły Podstawowej.

***

LZS „Swornica” formalnie zarejestrowany został 16 marca 1946 r. i z czasem okazało się, iż jest najstarszym LZS-em w Polsce. Nazwa pochodzi od przepływającej nieopodal boiska małej rzeki – „Swornica”. Największe sukcesy klub odnosił w ostatnich dwóch dekadach, gdy drużyna seniorów przez kilka sezonów występowała na poziomie III-ligi, składającej się z drużyn województwa śląskiego, dolnośląskiego, lubuskiego i opolskiego, a mecze przeciw pierwszym drużynom Śląska Wrocław, Odry Opole, Zagłębia Sosnowiec, Miedzi Legnica, Chrobrego Głogów, Polonii Bytom czy Lechii Zielona Góra na trwałe zapisały się w historii klubu. Aktualnie klub skupia się na szkoleniu dzieci i młodzieży i pracuje nad reaktywacją pierwszej drużyny.

elopole_site