To kolejny roku, w którym zdecydowaliśmy się na współpracę z Filharmonią Szczecińską i Filharmonią Opolską, a tym samym na kontynuację propagowania kultury muzycznej na najwyższym poziomie wśród społeczności lokalnych, w których prowadzimy naszą działalność. Uczestnicząc w projekcie Grupy Kapitałowej PGE, dzięki któremu wsparcie otrzymuje łącznie 13 filharmonii w całej Polsce, jesteśmy jednym z najbardziej rozpoznawalnych mecenasów kulturalnych w kraju – powiedział Andrzej Legeżyński Prezes Zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.

Współpraca z instytucjami, takimi jak Filharmonia w Szczecinie, którą charakteryzuje nieszablonowe podejście do muzyki, i która kreuje wydarzenia nierzadko odbijające się szerokim echem również poza granicami kraju, jest doskonałym przykładem tego, że biznes i kultura mogą i idą w parze.

W ramach realizowanej współpracy PGE GiEK została głównym sponsorem czwartej edycji festiwalu „Music. Design. Form Festival” w ramach którego, w dniach 22-26 września 2021 roku Szczecin stał się stolicą minimalizmu. Koncerty, wystawy, konferencje i warsztaty odbywały się w minimalistycznych wnętrzach, nagrodzonych w konkursie architektury współczesnej.

W drugiej części sezonu 2021-2022, zainaugurowanym występem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii w Szczecinie prowadzonej przez Rune Bergmann, udział wzięła Kim Bomsori, zwyciężczyni 62. Międzynarodowego Konkursu ARD oraz laureatka konkursów skrzypcowych: im. Czajkowskiego w Moskwie, Królowej Elżbiety w Brukseli, Sibeliusa w Helsinkach oraz Wieniawskiego w Poznaniu. Obecnie okrzyknięta jedną z najlepszych skrzypaczek na świecie.

Przy realizacji współpracy sponsorskiej z Filharmonią Opolską, PGE GiEK miała swój udział w promowaniu działalności artystycznej filharmonii, która podejmuje się organizacji licznych wydarzeń związanych z kształtowaniem, prezentacją i upowszechnianiem dziedzictwa muzycznego kultury narodowej i światowej oraz edukacją muzyczną i przygotowaniem dzieci oraz młodzieży do roli przyszłych odbiorców i współtwórców sztuki muzycznej.

Wspierając Filharmonię Opolską, PGE GiEK uczestniczy w inauguracji 70. Sezonu Artystycznego, w ramach którego w Strefie Gwiazd, obok Orkiestry Filharmonii Opolskiej pod batutą Przemysława Neumanna, wystąpi: Charles Richard-Hamelin – zdobywca srebrnego medalu oraz nagrody specjalnej Krystiana Zimermana podczas XVII Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina w 2015 roku, kanadyjski pianista zaliczany do grona najważniejszych pianistów swojego pokolenia.

Więcej informacji o planowanych przedsięwzięciach muzycznych w filharmoniach w Szczecinie i Opolu: 

elopole_site