filharmonia-opolska.jpg

„Maliszewski odkodowany” to kolejny projekt realizowany przez Filharmonię Opolską we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytutem Muzyki i Tańca, a także Samorządem Województwa Opolskiego. Efektem współpracy spółki PGE GiEK i opolskiej filharmonii będzie nagranie dwóch symfonii Witolda Maliszewskiego, którego muzyka jest obecnie rzadko wykonywana w repertuarach koncertowych. Odtwarzanie i digitalizowanie dzieł rękopisów polskich kompozytorów to misja, która od kilku lat jest konsekwentnie realizowana przez Filharmonię Opolską.

Nasza spółka rozpoczyna współpracę z państwowymi instytucjami kulturalnymi, takimi jak Filharmonia Opolska, czy Filharmonia w Szczecinie, gdzie objęliśmy mecenat nad wszystkimi wydarzeniami do końca 2020 roku. Rozwój kultury wysokiej to jeden z filarów strategii sponsoringowej PGE, dlatego bardzo nam zależy na byciu obecnym w życiu kulturalnym szczególnie w tych miejscowościach, gdzie prowadzimy swoją działalność – mówi Wioletta Czemiel-Grzybowska, prezes zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.

Filharmonia Opolska oferuje różnorodny repertuar - od muzyki symfonicznej i operowej przez kameralną, musical, jazz, poezję śpiewaną czy inne rodzaje muzyki popularnej. Jest także ciekawą przestrzenią do spotkań towarzyskich.

Wsparcie Filharmonii Opolskiej przez spółkę PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, a także filharmonii w Szczecinie to nie jedyny przykład współpracy Grupy PGE z państwowymi filharmoniami. PGE wspiera Filharmonię Narodową w Warszawie, a od 2012 roku nosi honorowy tytuł Mecenasa Roku. Z kolei PGE Energia Ciepła wspiera Polską Filharmonię Bałtycką w Gdańsku, Filharmonię im. Karola Szymanowskiego w Krakowie oraz Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu. Spółka kontynuuje również współpracę z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną oraz Filharmonią Zielonogórską im. Tadeusza Bairda, ma również plan współpracy z filharmoniami w kolejnych miastach, w których posiada swoje elektrociepłownie. Są wśród nich Rzeszów, Kielce, Lublin i Gorzów.

Grupa PGE jest jednym z największych mecenasów kultury w kraju. W sezonie artystycznym 2019/2020 w wydarzeniach muzycznych w filharmoniach pod patronatem Grupy PGE wzięło udział blisko 400 tys. słuchaczy.

elopole_site