Odpady wytwarzane w Elektrowni Opole można podzielić na pięć podstawowych grup:
1) odpady powstające w procesie produkcji energii:
- odpady z przygotowywania paliwa (wypady młynowe),
- żużle,
2) odpady powstające w wyniku stosowania technologii oczyszczania gazów odlotowych:
- popioły lotne z węgla,
- stałe odpady z wapniowych metod odsiarczania (gips).
Gips powstający w instalacji odsiarczania spalin jest m.in. surowcem do produkcji płyt kartonowo- gipsowych. Wytwórnia tych płyt powstała, jako wspólne przedsięwzięcie Elektrowni Opole i firmy Norgips. Obecnie jest własnością firmy Knauff.
Zgodnie z decyzjami Marszałka Województwa Opolskiego, wydanymi dla Elektrowni Opole, żużel, popiół i gips są w całości lub częściowo kwalifikowane jako produkty uboczne. O ich kwalifikacji decyduje spełnienie wymagań określonych w tych decyzjach.
3) odpady powstające w wyniku stosowania technologii oczyszczania ścieków:
- osady z oczyszczalni ścieków,
- osady z oczyszczalni ścieków po instalacji odsiarczania spalin opartej na technologii mokrej (placek filtracyjny),
- odpady z piaskowników i odwadniania olejów w separatorach,
4) odpady powstające w wyniku eksploatacji urządzeń i obiektów, prowadzenia prac warsztatowych i remontowo-konserwatorskich, między innymi:
- przepracowane oleje,
- odpady z budowy, remontów, demontażu,
- odpady farb i lakierów,
- odpady poszlifierskie, zużyte materiały szlifierskie,
- detergenty,
- sorbenty, materiały filtracyjne, ubrania ochronne,
- baterie, akumulatory, lampy fluorescencyjne,
5) inne odpady wynikające z funkcjonowania zaplecza biurowego, przebywania pracowników i utrzymania terenu:
- odpady opakowaniowe,
- odpadowy toner drukarski,
- odpady komunalne,
- odpady z pielęgnacji terenów zielonych.
Wśród wyżej wymienionych odpadów największą grupę stanowią odpady powstające w procesie produkcji energii oraz wynikające ze stosowania technologii oczyszczania gazów odlotowych.
W Elektrowni Opole prowadzi się gospodarowanie odpadami stosując m.in następujące warunki:
- Wszystkie odpady powstające w wyniku działalności instalacji magazynowane są selektywnie w wyznaczonych do tego celu miejscach, odpowiednio opisanych (kod, nazwa odpadu) i zabezpieczonych przed dostępem osób postronnych, a następnie przekazywane firmom specjalistycznym posiadającym wymagane prawem zezwolenia z zakresu gospodarki odpadami lub mogą być poddawane procesowi unieszkodliwiania D5 na własnym składowisku odpadów paleniskowych „Groszowice” (odpady o kodach: 10 01 01 i 10 01 02).
- Transport odpadów do miejsc odzysku lub unieszkodliwiania prowadzony jest środkami transportu firm unieszkodliwiających i odzyskujących odpady lub firm posiadających zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie transportu odpadów.
- Dopuszcza się przekazywanie odpadów osobom fizycznym lub jednostkom organizacyjnym, niebędącym przedsiębiorcami, do wykorzystania na ich własne potrzeby na zasadach określonych w przepisach szczególnych (rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 10 listopada 2015 r. w sprawie listy rodzajów odpadów, które osoby fizyczne lub jednostki organizacyjne niebędące przedsiębiorcami mogą poddawać odzyskowi na potrzeby własne, oraz dopuszczalnych metod ich odzysku (Dz. U. z 2016r. poz. 93).
- Wszystkie prace związane z odpadami uwzględniając w sposób szczególny gospodarowanie odpadami niebezpiecznymi prowadzi się w sposób bezpieczny dla środowiska. Odpady niebezpieczne (np. sprzęt elektroniczny i elektryczny, zużyte tonery) przekazywane są wyspecjalizowanym firmom posiadającym wymagane pozwolenia, zgodnie z kartami przekazania odpadów.
- W Elektrowni Opole i na terenie składowiska „Groszowice” prowadzi się segregację odpadów komunalnych zgodnie z regulacjami prawnymi obowiązującymi na terenie miasta Opole. Na miejskie składowisko trafiają tylko odpady komunalne niesegregowane lub te, których nie można wykorzystać.
Funkcjonujący w Elektrowni Opole system gospodarowania wytwarzanymi odpadami obejmujący selekcję, ewidencję, monitoring, gospodarcze wykorzystanie i bezpieczne dla środowiska składowanie, minimalizuje ich niekorzystny wpływ na środowisko.