Bloki 1-4 w Elektrowni Opole będą nowocześniejsze i ekologiczne
Inwestycję w formule „pod klucz” realizować będzie firma Balcke-Dürr Polska. Podpisany 5 czerwca kontrakt przewiduje kompleksową wymianę i modernizację części technologicznej elektrofiltrów wraz z układami elektrycznymi, sterowania i AKPiA (Aparatura Kontrolno-Pomiarowa i Automatyka) oraz instalacji odprowadzania popiołu spod elektrofiltrów, a także uruchomienie oraz optymalizację pracy.
Obecnie na terenie Elektrowni Opole realizujemy największą inwestycję w branży energetycznej, polegającą na budowie dwóch wysokosprawnych bloków energetycznych. Wykorzystane podczas budowy najnowocześniejsze technologie pozwolą na uzyskanie sprawności netto w produkcji energii elektrycznej powyżej 45 proc. oraz umożliwią znaczną redukcję emisji dwutlenku węgla. Podpisana umowa na modernizację elektrofiltrów we wszystkich obecnie pracujących tu jednostkach wytwórczych sprawi, że Elektrownia Opole spełniać będzie najostrzejsze unijne wymagania w zakresie norm ochrony środowiska, które wejdą w życie w 2021 roku, tym samym realnie wpłynie również na poprawę jakości powietrza w regionie – podkreśla Sławomir Zawada prezes zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.
Modernizacja elektrofiltrów to wielkie przedsięwzięcie technologiczne i logistyczne, szczególnie z uwagi na konieczność wykonywania prac demontażowych i montażowych z użyciem ciężkiego sprzętu dźwigowego na terenie czynnego obiektu energetycznego. Prace rozpoczną się w grudniu tego roku i prowadzone będą podczas trwania remontów kapitalnych poszczególnych bloków, co sprawi, że w żaden sposób nie wpłyną one na bieżące funkcjonowanie elektrowni. Zakończenie prac modernizacyjnych wszystkich czterech elektrofiltrów zaplanowane zostało na drugi kwartał 2022 r.
Obecnie na terenie Elektrowni Opole pracują cztery jednostki wytwórcze. W końcowej fazie budowy są dwa kolejne bloki energetyczne – nr 5 i 6 o łącznej mocy 1 800 MW. Po ich uruchomieniu Elektrownia Opole będzie trzecią pod względem zainstalowanej mocy elektrownią konwencjonalną w Polsce.